Jdi na obsah Jdi na menu
 


Adobe After Effects 6.5 (Tvorba Lightsaberů,světelných mečů)

3. 4. 2007

Vítám vás v tomto podrobném tutorialu pro laiky, jak vytvářet Lightsaber efekt. Budeme pracovat s programem Adobe After Effects 6.5.

Základní nastavení

Klepneme pravým tlačítkem myši do okna Untitled Project.aep (dále jen projektové okno) a dále na Import -> File. Zobrazí se nám okno, kde vybereme soubor, který budeme efektovat (fotku nebo video).

 

Dále vytvoříme kompozici (Composition) a to tak, že klepneme na Composition -> New Composition.... Zobrazí se nám dialogové okno, kde nastavujeme parametry kompozice.

Formát času je v tomto programu následující: hodiny:minuty:sekundy:snímky za sekundu (frames per second -> fps)

Pokud budete efektovat fotku, stačí vám, když nastavíte správné rozměry kompozice a délku kompozice na 0:00:00:01.
Pokud budete efektovat video, je důležité jednak nastavit správné rozměry a délku kompozice (= délka videa), tak i Frame Rate - měl by odpovídat snímkování vašeho videa.

 

Nyní "přetáhneme" naší fotku (video) z projektového okna do časové osy dole - Timeline (dále jen časová osa). Náš materiál se nám zobrazí v kompozici. Když už máme kompozici, tak si vytvoříme layer a to tak, že klikneme na Layer -> New -> Solid. Opět se nám zobrazí dialogové okno, kde nastavujeme parametry layeru.

Velikost by měla být stejná jako velikost kompozice. Barvu, pro potřebu našeho Lightsaberu, nastavíme na bílou. Klepneme na barvu a zobrazí se nám klasická paleta. Je důležité se ujistit, že je to opravdu bílá.

Tvorba Lightsaberů

Přecházíme přímo k tvorbě samotného meče. V časové ose klepneme u našeho layeru na "očičko", čímž ho zneviditelníme.

V panelu nástrojů vybereme nástroj Pen.

Ujistíme se, že v časové ose máme označený White Solid 1 a pomocí nástroje Pen vytvoříme masku. Klepneme na 4 rohy našeho budoucího Lightsaberu neboli toho, z čeho Lightsaber uděláme a nakonec klepneme na startovní roh. Měli bychom mít kompletní 4-úhelník. V panelu nástrojů klepneme na nástroj "šipka" (ukazatel myši).

Klepneme opět na "očičko", abychom naše dílo viděli.

Pokud vytváříte fotku, následující bod přeskočte. 

Jak na video

Teď přichází ta nejtěžší a nejúmornější práce z celého efektování.

Položme si důležitou otázku: Jak udělat, aby se meč pohyboval?

V časové ose klepneme u White Solid 1 na malou bílou šipečku. Rozevřou se nám další možnosti. Dále rozevřeme položku Masks a dále Mask 1.

Dostali jsme se k možnostem masky. Klepneme na "stopky" u položky Mask Shape a nyní se nám v časové ose objevil jakýsi kosočtverec. Tento kosočtverec značí Keyframe, což znamená klíčování snímku. Každý takový klíč v sobě nese hodnoty pro danou položku, v našem případě pro Mask Shape nese klíč souřadnice bodů masky. To nám umožní animaci, tudíž pohyb meče.
Pomocí jezdce na časové ose se posuneme na další snímek. Barva masky (pokud je označená) by se měla ztmavit. Nyní se musíme naučit správně pohybovat s maskou - nikoliv s celým layerem, to je důležité. Označenou masku poznáme podle čtvercových plných rohů. Pokud klikneme vedle masky, rohové čtverce se ve většině případů přemění na "hranaté kruhy" a můžeme je jednotlivě označovat klepnutím myši. Roh posuneme na okraj našeho meče a takto posuneme i ostatní rohy. Všimněte si, že v časové ose přibyl další kosočtverec. Pro ulehčení práce s maskou můžeme layer klidně zneviditelnit. Okraje masky uvidíme dále.
Tímto způsobem dále pokračujeme s efektováním. Je to velice namáhavé i časově náročné, ale výsledný efekt stojí za to.

Dokončení efektu

Z časové osy smažeme pomocí klávesy Delete naší fotku a ponecháme si pouze White Solid 1. Tento layer 3x zduplikujeme pomocí Edit -> Duplicate nebo klávesové zkratky Ctrl + D. Nyní vytvoříme nový layer a tentokrát bude černý. Tento layer přesuneme v časové ose úplně do spodu. Ujistěte se, že tento layer je opravdu černý, protože zde je to důležité.
Rozbalte vrchní bílý layer a k položce Mask Feather nastavte 1.

U dalšího layeru nastavíme Mask Feather na 10, u dalšího na 20 a u posledního bílého na 40.
Nyní vytvoříme novou kompozici se stejnými parametry jako ta předchozí a do této kompozice vložíme video a poté celou první kompozici. Nic si nedělejme s tím, že vidíme pouze meč a černo okolo. Není to totiž všechno.
Označíme si v časové ose Comp 1 (pokud jste ji nijak nepojmenovali) a klepneme na Layer -> Blending Mode -> Screen.

Tak to je paráda. Nyní už máme v našem výtvoru i efekt meče. No jo, ale něco tomu chybí a to je

barva. Klepneme na Effects -> Adjust -> Color Balance. Vyskočí na nás dialogové okno s nastavením barev. Tohoto okna se nijak neděste. Jeho nastavení záleží již pouze na vás. S tímhle si pohrajte, dokavaď se vám ta barva nebude líbit. Nastavení barev (na modro), které jsem použil já, můžete vidět na následujícím obrázku.

Tak s prací jsme hotovi. Zbývá nám jen tento hotový výtvor vyexportovat. Klepneme na File -> Export -> vybereme typ.
Pokud děláme fotku, bylo by pro nás vhodné exportovat do Image Sequence. Následně vybereme formát, umístění a potvrdíme. Pokud děláme video, máme na výběr spoustu formátů videa. Já osobně používám QuickTime Movie, jelikož má výbornou kvalitu a při správné kompresi i malou velikost. Zvolíme adresář, kompresi, jiná nastavení a potvrdíme.

Komprese

Zmínil jsem se o kompresi, a proto vám ještě ukáži, jakou kompresi pro QuickTime používám. Jedná se o kompresor zvaný Sorrenson Video 3. Na tomto obrázku vidíte okno, které se vám zobrazí, pokud zvolíte File -> Export -> QuickTime Movie.

Pokud klepneme v oblasti Video na tlačítko Settings, dostaneme se na podrobnější nastavení a výběr kompresoru. Zde vidíte mé nastavení se Sorrensonem.

Pro kompresi zvuku, jestli nějaký ve videu je, používám kompresor IMA 4:1. Jeho nastavení můžete vidět na následujícím obrázku.

Tímto tento tutorial končí a já věřím, že jste v něm našli, co jste potřebovali a že už umíte efekt meče. U této práce já osobně využívám ještě další funkce zde nepopsané, ale na ty byste už mohli přijít sami. ;)

Kompletní archiv (projektový soubor, "předloha", výsledek) ke stažení

Převzato : http://paulie.blog.cz                                                                           


.

Příjemnou zábavu při vytváření Lightsaberů přeje